Nyheter
total, översikt har aldrig varit
enklare än nu
- Energimätare BACnet mer>>
- Sauter Valveco mer>>
Problemet med att förhindra kondens i kylbafflar, fönsterapparater och andra komfortkylsystem är väl känt. Lösningen har varit att begränsa köldbärartemperaturen på en central plats, dvs kylshunten för en viss del av byggnaden. Sauter presenterar nu en nyhet, daggpunktsgivaren EGH 102 som reglerar enskilda eller grupper av apparater vilket ökar komforten i de kylda lokalerna.
Daggpunktsgivaren EGH 102 arbetar tillsammans med rums/zonregulatorn. Rums/zonregulatorn styr framledningstemperaturen i värme- och kylframledningen via en ventil så att rätt temperatur uppnås i rummet.
Vid kylning via bafflar eller fönsterbänksapparater etc när den relativa fuktigheten och temperaturen uppnått daggpunkten, kommer kondens att uppstå i kylapparaterna. Detta medför att besvärande vattenmängder droppar ner över inredning och golv eller rentav ned i väggpartier mm.
Rumsregulatorerna finns i olika utföranden, med on/off-utgång, pulsbreddsutgång eller analog/linjär utgång.
Daggpunktsgivaren EGH 102 monteras direkt på köldbärarröret. Den innehåller givare och styrelektronik och kopplas utan separat styrenhet direkt till rums-/zonregulatorn. Den har både digital och analog utgång. Vilken utgång man väljer beror på vald typ av regulator samt behovet av nödavstängningsfunktion.
Den digital utgången (potentialfri växlande reläutgång) i EGH 102 användes tillsammans med valfri rums-/zonregulatorer (även de med analog utgång) för att höja temperaturen. Detta sker för system med on/off- eller pulsbreddsutgång genom att bryta upp ventilställdonskretsen så att ställdonet stänger ventilen och och köldbärarens temperatur höjs. Om regulatorer med analog styrning användes kopplas styrsinalen ned till 0 V och samma effekt uppnås.
Detta medför att köldbärarens temperatur, vid hög luftfuktighet, ständigt kommer att växla mellan stora temperaturskillnader. Detta medför sämre komfort i rummet samt en extra påfrestning av kylapparaterna, med eventuella störande oljud (knäppningar) i kylapparaten.
För att undgå oljudet och dessutom förbättra temperaturkomforten kan regulatorer med analog ingång för daggpunkt användas, ex-vis Sauter NRT 300. Med NRT 300 kopplad till daggpunktgivaren EGH 102:s analoga utgång, kommer köldbärarens temperatur att regleras noggrant och med små temperaturdifferenser.
I vissa speciella fall kan en nödstängningsfunktion behövas i känsliga lokaler, som datorrum etc. I dessa fall användes även den digitala utgången i kombination med den analoga. Den analoga användes för rums-/zonregulatorn och den digitala för att stänga av köldbärarpumpen. Detta låter sig göras genom att den analoga utgången och den digitala utgången har en liten skillnad i mätområde. Den digitala kommer därför att reagera lite senare om den analoga styrningen inte har fungerat på ett tillfredställande sätt.



