Ny enhet i novaFlex-serien

 

Sauters EY3600 system består av en serie DUC/PLC. I serien finns 2 storlekar som har anpassats för små och medelstora anläggningar. Smarta komponentval har gjort att vi kan erbjuda dem till otroligt låga priser.

novaFlex-serien är framtagen framförallt för styrning av undercentraler och luftbehandlingsaggregat men kan med fördel även användas som del i ett större system. novaFlex finns i två grundutföranden. Den mindre av dem har dessutom tre altarnativa varianter.

novaFlex har kompakta mått men är en kraftfull enhet för avancerade ändamål. De olika grundutförandena skiljer sig när det gäller antalet I/O och internminne.

novaFlex använder programspråket CASE FBD dvs. samma program som övriga DUC/PLC:er i EY3600-familjen.

För betjäning användes operatörspanelerna EYT240 eller EYT250. EYT240 är en grafisk display med textpresentation, EYT250 är en fullgrafisk färgdisplay med grafisk presentation av bilder, listor, kurvor mm.

För övervakning kan Sauter novaWeb, en mycket kompetent Web-server användas. novaWeb larmar via GSM eller Email och ger tillgång till momentana och loggade mätvärden, inställningar, indikeringar mm.

Självklart kan novaFlex kommunicera med Sauters egna visualiseringssystem nP32 och nPO, men kan anslutas till andra system med OPC.

Den kraftfulla tekniken som erbjudes till ett så lågt pris, gör att novaFlexserien blir det självklara valet för ditt fastighetsautomationsprojekt.

novaFlex DUC/PLC
EYR203F001 och -F002
EYR207F001
28 st I/O
Minne 128 MFA
Serieinterface levereras som option

novaFlex/OEM Controller DUC/PLC
EYR209F932
35 st I/O
Minne 256 MFA
Inbyggt serieinterface

Kontakta oss, vi kan berätta mera om den nya versionen av novaflex och dess funktion!