Stockholms Byggplåt blir distributör för Sauter spjällställdon

 

Stockholms Byggplåt AB i Johanneshov har utsetts till att bli distributör av Sauter spjällställdon och rumsreglersystem.

Stockholms Byggplåt AB har i många år distribuerat ventilationskomponenter till ventilationsentreprenörer i Storstockholmsområdet. Deras specialitet är snabba leveranser med egen lastbil. De har kunnig personal som hjälper till med allt från kalkyl till leverans.

Stockholms Byggplåt AB har sin försäljningsbutik och lager i Slakthusområdet i Johanneshov.

Sauters spjällställdon har på kort tid blivit allt mer populära mycket på grund av innovativt nytänkande. Den nya SUT-tekniken innebär en lägre lagerkostnad för distributören och en smartare inkoppling då donet accepterar flera olika signaltyper och dessutom kan ställas in för olika gångtider. Men självklart finns även andra typer av don med tex. enbart 2-punktstyrning, som är vanligast när forceringsspjäll önskas.

Ställdonen har även många andra fördelar till exempel självcentrerande axelmontage och eller valfritt framkants- eller bakkantsmontage som underlättar montage högst väsentligt. Detta medför att man inte behöver tänka på några speciella tillbehör till spjällmotorn eller att spjället behöver kompletteras med större motorhyllor.

Kontakta gärna oss för mer information